"הייחודיות שלנו, מתן פתרונות ביטוחים לחקלאות המותאמים אישית ועסקית ללקוחותינו"

מאת פזית כהן חזות, מנכ"לית ביטוח חקלאי

פתרונות מותאמים אישית ועסקית במציאות המשתנה

ביטוח חקלאי התפתחה והתעצבה יחד עם הקיבוצים, אנו בבעלות הקיבוצים כך שהבעלים של האגודה הם למעשה הלקוחות שלה וזה משפיע על אופן הפעילות שלנו החל מהדרך בה אנו נותנים שירות, דרך טיפול באירועי ביטוח ותביעות ועד לפיתוח מוצרים חדשים המותאמים למרחב הקיבוצי. אנו מתמחים בקיבוצים שהם הלקוחות המרכזיים והמשמעותיים שלנו וכך יש סינרגיה בהכרת הלקוח ומתן הכיסוי בפוליסות השונות לרבות בפוליסת הבקר. כל הקונספט שלנו שונה מחברות ביטוח אחרות הפועלות בשוק. התפקיד שלנו הוא לייצר ערך יומיומי ופתרונות ביטוח מתקדמים ללקוחותינו, להיות פרואקטיביים ועם היד על הדופק במציאות משתנה ולהתאים עצמנו.

אנו למדים שרוב חברות הביטוח מסרבות לבטח את החקלאות הישראלית בשל הסיכון הביטחי הגבוה, עוד מימי המרד הערבי בתחילת שנות ה 30 . ביטוח חקלאי אגודה שיתופית מרכזית בע”מ הוקמה במטרה להעניק מענה ביטוחי הוגן ומקצועי, ומתוך ערבות הדדית לקיבוצים. פזית: לחקלאות והתעשייה הקיבוצית מאז ומתמיד היו אתגרים רבים והתפקיד שלנו הוא למצוא פתרונות לאירועים לצד ניהול הסיכון.
פזית כהן חזות, מנכ”לית ביטוח חקלאי, בת 46 , נשואה + 3, אשת ביטוח בעלת 25 שנות ניסיון בענף הביטוח האלמנטרי.

להשתלב במציאות המשתנה

האגודה, בבעלות כ – 280 קיבוצים ומושבים שיתופיים, והשנה תחגוג 85 שנה לפעילותה.
ביטוח חקלאי מאגדת את מכלול פתרונות הביטוח לתחום החקלאי לרבות ציוד חקלאי, לקיבוצים, לתעשייה קיבוצית, רכוש, חבויות, דירקטורים וסייבר לעסקים. בעשור האחרון בעקבות השינויים של הקיבוץ המתחדש נכנסה גם לעולמות הפרט עם ביטוחי רכב, דירה, עסקים, אחריות מקצועית, סייבר לפרט ועוד. היקף פעילותה נאמד בכחצי מיליארד שקלים בשנה.
מטרתה לספק פתרונות ביטוח מותאמים אישית ועסקית במרחב הקיבוצי, בשנים האחרונות עם העליה במקרי טרור חקלאי ופשיעה חקלאית, יחד עם שינויים בלתי צפויים באקלים בישראל, הקיבוצים נמצאים בחזית של מקרים אלו ולכן נדרשת עבורם הגנה ביטוחית הולמת.
פזית כהן חזות:” מטרתנו היא בראש ובראשונה לטפל באופן יעיל ומהיר בלקוח עם קרות אירוע ביטוחי, להיות שם עבורו ויחד עם זאת לבחון אפשרויות של ניהול הסיכונים העתידיים בכדי למנוע ולצמצם את האירוע בפעם הבאה. התפקיד שלנו הוא לייצר ערך יומיומי ופתרונות ביטוח מתקדמים ללקחותינו, להיות פרואקטיביים ועם היד על הדופק במציאות המשתנה שבה הכלכלה והחקלאות עוברים שינויים ולהתאים עצמנו”.
 
מה בעצם הייחודיות שלכם בביטוח החקלאי?
הייחודיות שלנו היא בראייה לטווח הארוך, אנו מעניקים פתרונות ביטוח ארוכי טווח המותאמים אישית לכל לקוח בקיבוץ, בתעשייה, בחקלאות ולפרט. הייחודיות שלנו היא במתן השירות האישי ולא כסיסמה אלא מתוך הכרות עמוקה ורבת שנים עם הסקטור, מתן מענה מקצועי, אמינות, והוגנות כחלק מאבני היסוד של האגודה. אנחנו גוף מסחרי תחרותי, כפופים לרגולציה שנדרשת לעודף הון ושומרים על יציבות בשוק, אנו מתמחים בקיבוצים ומתקיימת אצלנו סינרגיה מלאה בהכרת לקוחותינו ויצירת ראייה כוללת אחידה. כחלק מהיותינו אגודה שיתופית, הבעלים של האגודה כאמור הינם גם הלקוחות שלה והאגודה מחלקת דיבידנדים לבעלי האגודה מידי שנה.
בשנים האחרונות הרחבנו את הפעילות שלנו גם בתחומי הפרט כמענה לצורך של קיבוצים אשר הפכו בחלקם הגדול משיתופיים לפרטיים וכך גם דרישות הביטוח מהחברים. אלו הובילו אותנו לפתח, לעדכן ולשדרג את מוצרי הביטוח הקיימים ולהתאימם לחברי הקיבוץ. אנו מציעים חבילת פתרונות ביטוח לפרט ולעסק הפרטי ועדיין בכל הקשור לביטוחי קיבוצים, חשוב לי לציין כי התפיסה שלנו וההבנה העסקית נובעת מעצם היותנו קואופרציה הרואה את הקיבוץ כעסק מתפתח, דינאמי ומשתנה. התפקיד שלנו לייצר מטריית ביטוח רחבה המתאימה לכל קיבוץ באופן אישי ועסקי בתחום האלמנטרי ובמסגרת סוכנות הבת שלנו, משקי טנא אנו מספקים ללקוחותינו פתרונות בתחומי הבריאות, הפנסיה וביטוחי הסיעוד והחיים. לצד ההתפתחות שחלה במגוון המוצרים, אנו משקיעים לא מעט גם בתהליכי חדשנות ודיגיטציה, ייעול והרחבת אופן מתן השירות ופיתוח מוצרים חדשים הן בקרב האוכלוסייה הקיבוצית והן בקרב האוכלוסייה הכללית.
 
מה הייחודיות בביטוח ה- Livestock ובמה הוא שונה מביטוחים אחרים שקיימים בשוק לענף הבקר?
“הפוליסה מעניקה כיסוי למקרה של שחיטת דחק, כתוצאה ממחלה או תאונה כמו גם גניבה, בהתאם להגדרות בפוליסה. הייחודיות בביטוח אצלנו הוא שאנו מפצים בהתאם לדף הכחול + 10% .
בנוסף, הכיסוי נותן הרחבה לאובדן חלב, בניגוד לחברות אחרות, הכיסוי שלנו רחב יותר בשתי נקודות חשובות אלה”. גם במוצר זה אנו מרחיבים את הפוליסות ומוציאים פתרונות יצירתיים על-מנת לפצות את הלקוחות מעבר למקובל בשוק.

כיצד מקלים בביטוח חקלאי על החקלאי, הרפתן בהליך תשלום הפיצוי?
הרפתות השתכללו מאוד בשנים האחרונים ואיתם גם אתגרי הביטוח, בקרות אירוע אנחנו משלמים פיצוי בהתאם למקרה בתהליך מהיר, יעיל וקצר מתוך מטרה לאפשר חזרה מהירה לשגרה ולמזער נזק, חשוב להדגיש כי חלק מעבודת ניהול הרפת הוא ניהול סיכונים צפויים ואנחנו מלווים את המבוטח גם בנושא זה.

היקף פעילות בקרב רפתנים?
“ביטוח חקלאי מבטחת כ 140 רפתות ברחבי הארץ ולמעלה מ – 110 אלף ראשי בקר”.